شرایط لازم جهت دریافت پروانه طراحی و مونتاژ آسانسور از سازمان صنایع و معادن

۱- داشتن شرکت ثبت شده با موضوع طراحی، نصب و مونتاژ و نگهداری آسانسور

۲- داشتن حداقل یکنفر مسئول فنی با شرایط ذکر شده ذیل :
– رشته های تحصیلی مورد تایید: مهندسی برق – مهندسی مکانیک – مهندسی متالوژی – مهندسی عمران ، ریاضی کاربردی و فیزیک کاربردی، (در خصوص مسئولین فنی با مدرک دیپلم رشته های شاخه فنی و ریاضی فیزیک قابل قبول است.)
– سوابق کاری با توجه به آخرین مدرک تحصیلی:
– فوق لیسانس با حداقل ۲ سال سابقه کار مفید در شرکت های طراحی و مونتاژ آسانسور
– لیسانس با حداقل ۳ سال سابقه کار مفید در شرکت های طراحی و مونتاژ آسانسور
– فوق دیپلم با حداقل ۵ سال سابقه کار مفید در شرکت های طراحی و مونتاژ آسانسور
– دیپلم با حداقل ۷ سال سابقه کار مفید در شرکت های طراحی و مونتاژ آسانسور
توجه : سوابق کاری فقط با ارائه لیست بیمه تایید شده تامین اجتماعی و یا عضویت در هیات مدیره شرکت های طراحی و مونتاژ آسانسور به میزان سنوات ذکر شده بالا قابل قبول میباشد.
۳- وجود حداقل ۲ نفر تکنسین فنی با شرایط ذکر شده ذیل:
– داشتن مدارک تحصیلی دیپلم و بالاتر در رشته های تحصیلی ذکر شده با حداقل ۳ سال سابقه
– تکنسین های فنی زیردیپلم در مقطع دبیرستان با حداقل ۵ سال سابقه
– تکنسین های فنی زیردیپلم در مقطع راهنمایی با حداقل ۷ سال سابقه
– تکنسین های فنی زیردیپلم در مقطع دبستان با حداقل ۹ سال سابقه
توجه :
الف) سوابق کاری تکنسین های فنی با ارائه لیست بیمه تایید شده تامین اجتماعی یا عضویت در هیات مدیره شرکت های طراحی و مونتاژ آسانسور و یا گواهی تایید سابقه کار در شرکت های طراحی و مونتاژ آسانسور دیگر که ۲ سال از تاریخ پروانه طراحی و مونتاژ آنها گذشته باشند، در کاغذ سر برگ دار شرکت با امضاء مدیرعامل و مهر شرکت قابل قبول می باشد.
ب‌) کلیه پرسنل فنی شرکت شامل مسئول فنی و تکنسین ها بایستی از سه ماه قبل از صدور پروانه در شرکت متقاضی مشغول بکار بوده و لیست بیمه تایید شده این ۳ ماه ارائه گردد.
ج‌) تصویر مدارک تحصیلی بایستی حتماً برابر اصل شده و ارائه گردد.
د‌) تکنسین ها و مسئول فنی باید بطور تمام وقت در شرکت فعالیت نمایند و این موضوع نیز با درج نام آنها در لیست بیمه شرکت بطور متوالی حداقل در ۳ ماه آخر زمان تقاضای پروانه یا درج نام آنها در آگهی تاسیس شرکت صرفاً بعنوان هیات مدیره محرز می گردد.
۴- تا زمان صدور مجوز تشکیل اتحادیه آسانسور در استان از سوی وزارت صنایع و معادن که اقداماتی آن از طرف سازمان صنایع و معادن فارس انجام شده است، عضویت در سندیکای آسانسور و پله برقی ایران واقع در تهران دارای ۱۰ امتیاز می باشد. قابل ذکر است این عضویت اجباری نیست.
۵- تکمیل پرسشنامه صدور پروانه طراحی و مونتاژ آسانسور (تعهدنامه موجود در پرسشنامه بایستی در دفتر خانه های اسناد رسمی محضری شود.)
۶- داشتن دفتر تجاری و یا اداری جهت انجام فعالیت ها شامل عقد قراردادهای نصب و مونتاژ و فروش و …
توجه :‌دفتر می تواند ملکی یا استیجاری باشد که تصویر اجاره نامه یا سند بایستی به تایید واحد حقوقی سازمان رسیده باشد.
۷- داشتن لوازم اداری، تجهیزات نصب و راه اندازی و سرویس و نگهداری و رایانه و تجهیزات جانبی آرشیو فنی شامل مقررات ملی مبحث ۱۵ ساختمان و استانداردهای شماره ۱-۶۳۰۳ و ۲-۶۳۰۳ موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران الزامی است که لیست موارد، ضمیمه پرسشنامه ذکر شده در بالا می باشد.
مهندس شیرویی

مهندس شیرویی

مهندس محسن شیرویی، مدیر فنی و فروش شرکت فرازجم کناره و متخصص در زمینه آسانسورهای گیرلس، روم لس، گیربکسی و هیدرولیک - کلایمر و بالابرهای ساختمانی تماس: 01135650184 01135650122

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۵۲ پاسخ

 1. احمد روح الله زاده گفت:

  سلام.بنده مدرک فنی حرفه ای نصاب آسانسور دارم.فوق لیسانس برق هم دارم.۵سال هم سابقه بیمه تامین اجتماعی از اداره برق دارم.میتونم مسیول فنی بشم یا شرکت ثبت کنم؟یا اینکه حتما سابقه بیمه ام اسانسور باشه.

  • مهندس شیرویی مهندس شیرویی گفت:

   با سلام
   سابقه بیمه ای شما حتما باید از طرف یک شرکت آسانسوری دارای گواهی نامه طراحی و مونتاژ صادر گردیده باشد تا بتوانید به عنوان مدیر فنی فعالیت نمایید.

 2. سجاد گفت:

  سلام با مدرک لیسانس در رشته ictمیشه مدیر فنی شد

 3. اسلامی گفت:

  مهندس سلام من لیسانس مکانیک دارم سابقه کار در کارخانه های مختلف رو دارم مدتی هم به عنوان بازرس اسانسور فعالیت کردم مییتونم این نوع شرکت ثبت کنم؟

 4. میرزا ولی خرم آبادی گفت:

  باسلام.جناب آقای مهندس شیرویی ،
  آیامدت۲سال تحصیلی (کارشناسی ناپیوسته)
  آسانسور ۲سال سابقه حساب میشه؟

 5. میرزا ولی خرم آبادی گفت:

  سلام جناب آقای مهندس شیرویی .بنده کاردانی عمران وکارشناشی ناپیوسته آسانسوردارم .یعنی بعدازکاردانی عمران کارشناسی آسانسور گرفتم.آیا جهت گرفتن پروانه طراحی ومنتاژمدرک کارشناسی آسانسورسابقه ای برایم حساب میشه؟

 6. علی محمد گفت:

  سلام
  ببخشید در بالا اشاره کردید دیپلم رشته های فنی هم برای مدیر فنی قابل قبول است.
  من سابقه بالایی در زمینه آسانسور دارم و دیپلم معماری نقشه کشی از فنی حرفه ای هستم. آیا می توانم مدیر فننی شرکت شوم؟

  • مهندس شیرویی مهندس شیرویی گفت:

   با سلام
   با توجه به قوانین جدید، سابقه شما زمانی محسوب می شود که از طرف یک شرکت دارای گواهینامه طراحی و مونتاژ حداقل به مدت ۱۵ سال بیمه برای شما رد شده باشد اما اگر لیسانس داشته باشید نیاز به ۳ سال سابقه است و اگر ارشد یا دکتری داشته باشید نیاز به ۲ سال سابقه.

 7. samira گفت:

  سلام
  ببخشید برای گرفتن پروانه حتمن باید کارت پایان خدمت داشت یا میشه از معافیت حین تحصیلم استفاده کرد ؟

 8. Behnam گفت:

  سلام جناب آقای مهندس
  حداقل سابقه بیمه مرتبط با صنعت آسانسور برای اخذ پروانه چقد است؟

 9. محمد گفت:

  باعرض سلام وادب.جناب مهندس بنده مدرک کارشناسی الکترونیک صنعتی از دانشگاه علمی کاربردی دارم وخیلی علاقمند ب مبحث آسانسور هستم ودر حال حاضر بیکار. لطفا راهنمایی بفرمایید از کجا باید شروع کنم.خیلی متشکرم

 10. حسین گفت:

  با سلام. هزینه گرفتن طراحی مونتاژ از صفر تا صد چقدر میشه؟ مرررصسی از راهنمایی شما دوست عزیز؟

 11. سمیرابیژنی گفت:

  خانم ها هم میتونن مدیرفنی بشن یا نه ؟رشته ی ریاضی کاربردی هستم همسرمم چند سال تو آسانسور کار میکنه ولی بیمه نداره خاستم بدونم میشه بیایم کارهای طراحی مونتاژ رو انجام بدیم ممنونم ؟

 12. سمیرابیژنی گفت:

  سلام اگه کلاسهای مدیرفنی و تکنسین و … را شرکت کنیم بازهم باید بیمه در زمینه ی آسانسورداشته باشیم ؟؟؟

 13. سینا گفت:

  سلام جناب مهندس شیرویی من فوق دیپلم آسانسور و پله برقی و کلیه شرایط فوق رو بجز سابقه کار دارم البته یکی دو ماهی پیش یکی از شرکت ها کار کردم ولی متاسفانه بیمه ندارم الان میشه میشه شرکت ثبت کنم یا نه ممنون از سایت خوبتون

  • مهندس شیرویی مهندس شیرویی گفت:

   با سلام
   داشتن سابقه بیمه برای اخذ پروانه طراحی و مونتاژ برای شما الزامی می باشد. این موضوع ربطی به ثبت شرکت شما ندارد و گرفتن گواهی طراحی و مونتاژ در مرحله بعدی می باشد.

   • سینا گفت:

    ممنون از جوابتون من از یکی از استادای دانشگاه پرسیدم گفتن همون ۲ سالی که تو دانشگاه درس خوندین واستون سابقه کار محسوب میشه این مطلب درسته یا باید همون سه سال رو پیش یکی از شرکت ها کار کرد

    • مهندس شیرویی مهندس شیرویی گفت:

     با سلامی مجدد
     این مورد رو از خود اداره استاندارد استان خودتون بپرسید لطفا زیرا بنده اطلاعاتی دقیقی در رابطه با آن ندارم.

 14. محمد گفت:

  سلام مهندس
  مهندس برق هستم میخام بازرس آسانسور بشم.نظر شما در مورد بازرس آسانسور چیه و چگونه میشه مدارک لازم جهت,بازرسی رو گرفت.بازار کار ودرآمد این کار چطوره؟

  • مهندس شیرویی مهندس شیرویی گفت:

   با سلام
   شما جهت اخذ مجوزهای لازم برای باز کردن یک شرکت بازرسی آسانسور بایستی حتما از اداره استاندارد پیگیری های لازم را انجام دهید. یعنی بایستی ابتدا در کلاس های آموزشی این مجموعه شرکت کنید و نهایتا از طریق شرکت هایی که نیاز به نیرو دارند جذب شوید و یا اینکه شخصا مجوز یک شرکت بازرسی را در منطقه خود دریافت نمایید.
   مسلما این شغل به دلیل جدید بودن درآمد خوبی نیز دارد و اصطلاحا شغل آینده داری می باشد.

 15. محمد گفت:

  باعرض سلام.بنده دارای مدرک کارشناسی برقم همچنین مدت سه سال سابقه بیمه در زمینه آسانسور دارم.میخواستم بدونم آیا همه مسئولیتهای مرتبط ب آسانسور بعهده مدیر فنی است؟؟باتشکر

 16. ذاکری گفت:

  سلام آقای شیرویی ، وظایف و مسئولیت های مدیر فنی آسانسور چیه و به نظر شما این شغل چه معایب و مزایایی داره؟

 17. Hamed گفت:

  سلام میشه کسی که شرایط مدیر فنی داره معرفی کنید؟

 18. امیرحسین امامی گفت:

  جناب شیرویی من مهندس مکانیک سیالات هستم.به صنعت اسانسور علاقه زیادی دارم و خیلی علاقمند به پیشرفت در این راه هستم.لطفا راهنمایی کنید…

  • مهندس شیرویی مهندس شیرویی گفت:

   با سلام
   لطفا در اسرع وقت در کلاس های آموزشی شرکت کنید و قبل از شرکت در کلاس حتما اطلاعات کافی را از طریق تماس تلفنی کسب نمایید. مطمئن باشید با آموزش و مشاوره مسیر طولانی شما به شدت کاهش می یابد و در وقت و در هزینه شما صرفه جویی می شود.

 19. امیرحسین امامی گفت:

  با سلام
  ایا سمتی بعنوان مدیر تدارکات فنی هست؟ ایا با این عنوان میتوان بعد از دو سال مدیر فنی شد؟من به تازگی بیمه شده ام.خیلی ممنون از لطف تون…

  • مهندس شیرویی مهندس شیرویی گفت:

   با سلام
   مدیر فنی می بایست حداقل مدرک لیسانس با ۳ سال سابقه کار در یک شرکت طراحی و مونتاژدار داشته باشد یا اینکه می بایست حداقل مدرک فوق لیسانس یا دکتری با ۲ سال سابقه کار در یک شرکت طراحی و مونتاژدار داشته باشد. در واقع سمت شما اهمیت چندانی ندارد.

 20. سام گفت:

  سلام
  میخواستم بدونم میشه یه شرکت با موضوع طراحی و موتاژ اسانسور ثبت کرد و عضو هیت مدیره بشم ولی هیچ استفاده ای نکنم و بعد از سه سال بتونم مهر طراحی و منتاژ اسانسور بگیرم

  • مهندس شیرویی مهندس شیرویی گفت:

   با سلام
   گواهی طراحی و مونتاژ در واقع یک امتیاز است که با داشتن شرایط خاصی قابل اخذ می باشد
   لطفا به بندهای اشاره شده در متن فوق دقت نمایید

 21. امیر حسین امامی گفت:

  با سلام
  من دو ساله در زمینه نصب و راه اندازی مکانیکال و الکتریکال کار میکنم.سابقه بیمه ندارم.لیسانس مکانیک سیالات دارم.میخواستم بپرسم چگونه میتوانم به عنوان مدیر فنی فعالیت کنم.لطفا راهنمایی بفرمایید.

  • مهندس شیرویی مهندس شیرویی گفت:

   با سلام
   لطفا هر چه سریعتر در یکی از شرکت هایی که دارای پروانه طراحی و مونتاژ هستند به مدت ۳ سال بیمه شوید تا سابقه مورد نیاز را بدست آورید و بعد از آن قادر خواهید بود تا در هر شرکتی که نیاز به مدیر فنی داشتند فعالیت نمایید.

 22. مرتضی گفت:

  با سلام میخواستم بدونم آیا کسیکه چند سال در زمینه نصب اسانسور فعالیت داشته ولی سابقه بیمه ندارد میتواند مجوز دریافت کند (مدرک کارشناسی برق)

 23. حسن گفت:

  سایت بسیار خوب وبهتر از آن مهندس شیرویی عزیز که ما توفیق شاگردی ایشان را داشتیم امید وارم همیشه شاد و سرحال باشند ایشان نماد اخلاق و اعتماد به نفس هستند

 24. وحید گفت:

  با سلام آیا با رشته الکترونیک گرایش مهندسی پزشکی می توانم پروانه کسب اسانسور را دریافت کنم؟

 25. ناشناس گفت:

  سلام
  میخواستم بدونم با مدرک کارشناسی طراحی و نقشه کشی صنعتی و داشتن ۳ سال سابقه کار در شرکت طراحی مونتاژ میتوانم پروانه تاسیس شرکت بگیرم. در ضمن جنسیت هم در گرفتن پروانه فرق دارد.

 26. مهران گفت:

  مکان لازم جهت شرکت آسانسور چه متراژِی باید باشد؟
  برای قطعه فروشی آسانسور چه متراژ تجاری لازم هست؟

 27. علی گفت:

  باسلام وعرض ادب و تشکر از سایت خوبتون
  من لیسانس برق کنترل ابزار دقیق دارم و معافیت پزشکی چشم دارم میخواستم ببینم واسهثبت شرکت به مشکل نمیخورم

 28. مهرداد محمدکورایی گفت:

  با سلام میخواستم بدونم با مدرک لیسانس در نرم افزار کامپیوتر میتونم بعنوان مدیر فنی پذیرفته بشم یا نه

 29. علی گفت:

  با سلام
  ضمن تشکر و قدردانی از سایت خوبتون

  من یه مهندس برق هستم و وارد کار آسانسور شدم.
  آیا میتونم از سابقه بیمه خویش فرما برای ارائه به نظام مهندسی استفاده کنم؟
  (قصد تاسیس شرکت دارم)

 30. حسین گفت:

  سلام
  می خواستم بدونم برای اتاقک آسانسور از چه فولادی استفاده می کنید؟

 31. جوانمردی گفت:

  سلام میخواستم بدونم با سابقه بیمه بازرسی اسانسور میشه پروانه طراحی و مونتاز گرفت؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*