- آسانسور, درب اتوماتیک, درب تمام اتوماتیک آسانسور

حداقل فضای لازم برای نصب درب آسانسور تمام اتوماتیک با عرض ۹۰ سانتی متر

همانطور که می دانید یکی از معضلات بسیاری از ساختمان های مسکونی و اداری این است که برخی از لوازم کاربردی و حساس را نمی توان در داخل کابین آسانسور قرار داد زیرا عرض درب آن کم می باشد در حالی که با کمی طراحی دقیق تر، در همان فضا می توانستیم درب آسانسور بزرگتری جا نمایی کنیم.

برای مثال یک یخچال ساید بای ساید حدود ۹۰ سانتی متر عرض دارد و یا برای یک آسانسور ویلچربر بهتر است عرض درب آسانسور ۹۰ سانتی متر باشد. در واقع زمانی که شما یک آسانسور طراحی می کنید بایستی به مالک ساختمان، نحوه ساخت آن، نوع بهره برداری آن و غیره توجه کنید.

برای مثال در شما کشور بسیاری از آپارتمان ها به صورت شخصی و با متراژ بالا بوده و کارفرماها به صورت خانوادگی و یا شخصی از آن استفاده خواهند کرد. در چنین شرایطی عقل حکم می کند که حداقل آسانسوری که برای این ساختمان در نظر گرفته می شود، دارای درب با عرض ۹۰ سانتی متر باشد زیرا به احتمال بسیار زیاد کارفرما از یخچال ساید بای ساید استفاده می کند.

از طرفی احتمال اینکه اینگونه کارفرماها درب لولایی را نپسندند بسیار زیاد است پس چه بهتر که از همان ابتدا عرض چاله و آهنکشی را طوری در نظر بگیریم که مشکلی جهت نصب درب تمام اتوماتیک آسانسور با عرض ۹۰ سانتی متر بوجود نیاید. از همین رو سعی شده است در تصویری که در زیر مشاهده می کنید حداقل عرض داخل به داخل نبشی توضیح داده شود:

door-90-1

در تصویر شماره (۱) حالت رایج آهنکشی ترسیم شده است و همانطور که از شکل پیداست در دو طرف، از نبشی شماره ۱۰ استفاده شده است و یک درب آسانسور تمام اتوماتیک دو لته چپ بازشو با سایز ۹۰ سانتی متر نیز نصب شده است. با توجه به شکل بالا :

* حداقل فضای مورد نیاز (داخل به داخل نبشی) = ۱۰+۲+۱۲+۹۰+۴۷+۳ = ۱۶۴ سانتی متر

نکته اینجاست که همین درب را می توان با کمی تغییر در آهنکشی با فضای کمتری نیز اجرا کرد. حال به تصویر زیر دقت کنید:

door-90-2

همانطور که در تصویر بالا پیداست به جای نبشی سمت راست، از ناودانی شماره ۱۰ استفاده شده است تا عملا لبه نبشی که حدود ۱۰ سانتی متر از فضا را اشغال می کرد از فضای مفید آهنکشی حذف گردد. به عبارتی برای نصب همان درب آسانسور تمام اتوماتیک دو لته چپ بازشو با سایز ۹۰ سانتی متر به چنین فضایی نیاز داریم:

* حداقل فضای مورد نیاز (داخل نبشی به داخل ناودانی) = ۲+۱۲+۹۰+۴۷+۳ = ۱۵۴ سانتی متر

پس توجه داشته باشید در طراحی چاله آسانسور، همواره به عرض مفید مورد نیاز برای نصب درب طبقات دقت شود و سپس شروع به طراحی کنید. این مدل آهنکشی برای اجرای تمامی درب ها قابل بست است و هیچ محدودیتی در رابطه با نوع درب وجود ندارد.

امیدوارم این مطلب برای خوانندگان عزیز مفید واقع شود. با سپاس

مهندس شیرویی

درباره مهندس شیرویی

مهندس محسن شیرویی، مدیر فنی و فروش شرکت فرازجم کناره و متخصص در زمینه آسانسورهای گیرلس، روم لس، گیربکسی و هیدرولیک - کلایمر و بالابرهای ساختمانی تماس: 01135650184 01135650122
خواندن نوشته های مربوط به مهندس شیرویی

5 thoughts on “حداقل فضای لازم برای نصب درب آسانسور تمام اتوماتیک با عرض ۹۰ سانتی متر

 1. با سلام و تشکر از موارد اشاره شده شما کارشناس محترم ما یک واحد دوطبقه داریم و از طبقات افراد مسن وبیمار استفاده میکنند میخواستم بدانم حداقل فضای مورد نیاز آسانسور برای ۲نفر چقدر لازم است

 2. سلام میشود کابین اسانسور را یک مت عرض وبه عمق دو متر در نضر بکیریم چون شرایط ساختمان طوری هست که از عمق مشکل جا نداریم ولی در عرض این مشکل فضا هست ممنون میشم جواب بدید که در صورت مثبت مشخصات متور را برای این کابین جویا بشم

  1. سلام
   نه مشکلی نداره، تا ده نفره هم جوابت میده
   درب ۸۰ هم استفاده کن
   موتور هم بستگی به چند نفره بودن کابین و تعداد طبقات و واحد های هر طبقه و کاربری ساختمون و توان مالی شما داره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*